x

Kopyalandı

Makaleleri paylaş

Akademi Başlangıç Eğitimi Makaleler
DeFi OKEx

DeFi: Stake Etmek Nedir?

2021.06.16 OKEx

Sürekli gelişen blokzincir ekosisteminin son yıldızı DeFi sayesinde hayatımıza giren likitide havuzu, likitide madenciliği ve stake kavramları 2021 yılında ulaştığı en yüksek market değeri olan 87 milyar dolarlık toplam “kilitli” varlık hacmiyle birçok kripto yatırımcısınının portföyünde yer almaya başladı ve gün geçtikçe yaygınlaşmaya devam ediyor.

DeFi endüstrisi, borsalardaki volatiliteden etkilenmek istemeyen, sabit faiz oranlarıyla nispeten risk almadan getiri elde etmek isteyen başlangıç seviyesi yatırımcılarla birlikte HODL’cıların uğrak adresi oldu.

Bu artışın altında yatan temel sebep ise PoW (Proof of Stake: İş Kanıtı) protokolünün operasyonel gücünü, çevresel etkisini azaltmak için ortaya çıkan PoS (Proof of Stake: Hisse Kanıtı) protokolünün “kripto madencilik” uygulamasını donanım gerektirmeden tüm kullanıcılara açmış olması.

Şimdi Stake etmenin ne olduğuna geçmeden önce PoW ve PoS mekanizmalarının aralarındaki farka birlikte bakalım.

PoW Nedir?

Dilimize İş Kanıtı olarak çevrilen Proof of Work protokolü bir blokzincir ağında işlemlerin doğruluğunu ve güvenliğini sağlamak için yaratılmış bir “fikir birliği mekanizmasıdır”.

Bir blokzincirde gerçekleşen tüm işlemler teker teker zincire eklenir ve bu işlemlerin doğruluğundan emin olmak için merkeziyetsiz bir onay mekanizmasına ihtiyaç duyar. PoW burada devreye girer. Madenciler kullandığı donanım ekipmanlarıyla bu sistemin çalışmasına türlü algoritmik kodlarla destek verirler ve blok doğrulamasıyla ödül kazanırlar. Burada işlem gücü tahmin edeceğiniz üzere çok önemlidir. Bu sebeple PoW protokolünde ödüller ve söz hakkı sahipliği “donanım gücüyle” doğru orantılıdır.

PoS Nedir?

Dilimize Hisse Kanıtı olarak çevrilen Proof of Stake protokolü bir blokzincir ağında işlemlerin doğruluğunu ve güvenliğini sağlamak için yaratılmış bir “fikir birliği mekanizmasıdır”.

PoW protokolünün aksine, PoS’ta yüksek donanımlara ihtiyaç yoktur. Blokzincir içerisindeki doğrulama işelemleri “hisse” (stake) yoluyla yatırım yapan kişiler tarafından doğrulanır. Yeni bir blok yaratıldığında ve yeni bloğa yazılan her işlemde, blokzincirinin “düzgün çalışması” için içerisine eklediğiniz varlık hissesi miktarı “çalışmalarınızın karşılığı” olarak size “ödül” adı altında geri döner.

Her iki protokol aynı amaç için ortaya çıkmış olsa da blokzincir teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte ortaya çıkan “yeşil enerji”, “sürdürülebilirlik” gibi kavramlar PoS protokolünün, PoW’a göre daha düşük enerji ile iş yapabilmesi, daha hızlı ve pratik olmasından dolayı daha çok yaygınlaşmasını sağlıyor.

Stake Etmek Nedir?

Dilimize Hisse olarak çevrilen Stake kavramı tam anlamıyla Türkçesi karşılanmadığından, yaygın şekilde İngilizce olarak kullanılıyor.

Stake etmek: kripto yatırımcılarının ekosistem içerisinde kripto varlık hisseleriyle PoS protokollerine katılarak gelir elde etmesi anlamı taşıyor.

Stake işleminde doğrulama işlemine katılma hakkı kabaca kişinin hangi miktarda kripto varlığı “kilitlediğine” göre değişiyor.

PoS protokolü kullanan bir blokzincire kripto yatırarak katılan kullanıcılar, ağ içerisinde “söz sahibi” olurlar ve katıldıkları blokzincirinde yeni yaratılan blok kadar, stake ettikleri miktarla doğru orantılı gelir elde ederler.

Teoride bu işlemi yapmak için her katılımcının ağ içerisinde yetkili nokta (node: düğüm) olması gerekirken borsalar üzerinden bu işlemi yapmak daha pratiktir. Kullanıcı kendisi bir node oluşturmak isterse sistem içerisinde aktif olarak doğrulama yapacağından, bilgisayarı hiç kapatmaması gerekir. Aksi takdirde sistem “çalışmadığı” gerekçesiyle stake edilen miktarın bir kısmına veya tamamına el koyabilir ve hatta sistem içerisinden çıkarabilir.

Fakat bir borsa üzerinden birkaç tıklama ile kolayca stake etkinliğine katılırsanız, borsanın kendi node’undan faydalanırsınız. Yani borsaya varlıklarınızı işletmesi için teslim eder ve karşılığında borsanın node’unu kendiniz için çalıştırmış olursunuz ve geliri paylaşırsınız.

OKEx’in tek durak yatırım ürünleri hizmeti Kazan’da stake dahil 4 farklı yatırım ürünü bulunmakta. DOT, XTZ, EOS, KSM ve daha fazla staking ürününü keşfetmek tıklayın.

Kazan’ı daha yakından incelemek isterseniz Kripto ile Pasif Gelir yazımızı okuyabilirsiniz.

OKEx Hakkında:

Dünya lideri bir kripto para spot ve türev borsası olan OKEx, küresel kripto yatırımcılarının, madencilerin ve kurumsal yatırımcıların kripto varlıklarını yönetmek, yatırım fırsatlarını geliştirmek ve risklerden korunmak için en çeşitli pazarı sunuyor.

OKEx Türkiye’yi TwitterTelegramInstagram ve Facebook’tan takip edebilirsiniz.

OKEx, dünya lideri kripto para spot ve türev borsasına kayıt olmak için tıklayın.

Herhangi bir sorunuz olduğunuzda, daha fazla bilgi için Telegram üzerinden @OKExTRDestek ile iletişime geçebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu materyal, yatırım kararlarının alınmasında temel alınmamalı ve yatırım işlemleri için bir tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Dijital varlıklar ticareti önemli risk içerir ve yatırdığınız sermayenin kaybına neden olabilir. İlgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olmalı ve eğer gerekirse bağımsız finansal tavsiye almalısınız.

Önerilenler

baslangic-egitimi

%d blogcu bunu beğendi: