x

Kopyalandı

Makaleleri paylaş

Akademi Başlangıç Eğitimi Makaleler
OKEx

Metaverse Nedir?

2021.10.10 OKEx

Gün geçtikçe gelişen blockchain teknolojileri DeFi ve NFT’den sonra bu kez de adından Metaverse ile bahsettiriyor. Son zamanlarda blokchain tabanlı oyunların artış göstermesiyle hayatlarımıza giren Play to Earn, GameFi gibi terimler artık birçoğumuzun gündelik hayatlarında kolayca kullandığı kelimelere dönüşmüş durumda. 

Fakat kripto ekosistemi tarafından benimsenmiş bu terminolojileri ne kadar iyi biliyoruz? Bu yazımızda Metaverse’ün ne olduğundan ve blockchain ile birlikte nasıl daha da güçlendiğinden bahsedeceğiz.

Metaverse tanımı

Metaverse, İngilizce Universe yani Evren kelimesiyle oynayarak yeniden oluşturulmuş; sanal olarak geliştirilmiş fiziksel gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve internetin yani “meta”ların bir araya gelmesiyle oluşturulan sanal olarak paylaşılan alan olarak tanımlanır. 

Boyutunun ve yaratıcılığının sınırı olmayan sanal bir tema parkı düşünün. Ardından, bundan sorunsuz bir şekilde, aynı dijital evrende binlerce başka insanla sanal bir müzik konserine geçebildiğinizi hayal edin. Bu yeni teknolojik sınırda potansiyel olarak mümkün olan şey budur.

Bu terminolojinin tarihi 1992’ye dayanmaktadır. Terim ilk olarak Neal Stephenson isimli yazarın Snow Cash isimli bilimkurgu romanında kullanıldı. Fakat terim şu an o günlerdekinden daha popüler. Bu popülerliğin başlıca sebebi ise içinde bulunduğumuz pandemi. 

Pandemiyle birlikte tüm dünyada artış kazanan çevrimiçi hayat; toplantılarımızı, buluşmalarımızı, hatta bayram ziyaretlerimizi bile online olarak yapmamıza olanak sağladı. Yine pandemide ivme kazanan blockchain ekosistemi bir diğer önemli endüstri oyun ile tanıştı ve şu an dünyada en heyecan verici konulardan biri haline geldi.  

Metaverse ve Blockchain 

Metaverse, dijital dünyayla etkileşim biçimimizi temelden değiştiriyor. Kolektif bir sanal deneyim, yaratıcılara, oyunculara ve sanatçılara, yalnızca yaratıcı ekonomiyi yeniden şekillendirmekle kalmayıp onu yeniden icat ediyor. 

Aslında terim daha önce de belirttiğimiz gibi yeni değil. Halihazırda oyun endüstrisinde sıklıkla kullanılıyor. Öyle ki Fortnite, Robolox gibi birçok popüler oyun aslında bir adım öteye giderek bir metaverse inşa ediyorlar. Yani insanların sanal olarak birlikte vakit geçireceği bir evren. 

Bu sanal dünyalar endüstrisi trilyon dolarlık bir pazar payına sahip olabilir. Çünkü içerisinde; eğlence, ticaret ve hatta bazıları için bir iş yeri bile olan bu evrenlerde bildiğimiz ve alıştığımız her şey var. İşte blockchain teknolojisi tam da bu noktadan devreye giriyor. Merkezi sistemlerde, tekil kontrolde çalışan ticaret sistemi blockchain ile birlikte merkeziyetsiz ve güvenli bir hal alıyor. Çünkü bu sanal evrenlerin arkasında kimliksizlik, DeFi destekli finansal hizmetler ve yüksek hızlı değişim sağlama talebi olacak. Verilerin depolanması ve milyonlarca kişiye sunulması gerekecek. Bu sorunların cevabı blockchain ve kripto para teknolojisinde, ismi: NFT.

NFT’lerin hayatımıza girmesiyle birlikte dijital mülkiyetin tamamiyle tanımlanabilir olması artık metaverse diye adlandırılan bu sanal evrenlerde geçerli, takip edilebilir ticaret yapılabilmesine olanak sağlıyor. 

Örneğin, Decentraland ve The Sandbox gibi şirketler, oyuncuların sanal kumarhaneler ve tema parkları gibi yapılar oluşturabilmeleri ve bunlardan para kazanabilmeleri için kripto para birimlerini entegre eden sanal dünyalar geliştirdi. Bu sayede birçok kullanıcı bu evrenlerin içerisinde yaratılan etkinliklere, sadece bu evrenlerde geçerli sayılan native token’larıyla dahil oldu, ya da arazi vb. şeyleri güvenle satın aldı. 

Geçtiğimiz haftalarda yerel yönetim token’ı AXS rekorlar kıran kripto oyun projesi Axie Infinity oyununda Axie’ler olarak adlandırılan yaratıklar NFT marketplace’lerde yerlerini aldı ve oyuncular Axie’lerin becelerini oyun içerisinde geliştirerek daha fazla gelir elde ettiler.

Ya da OKEx’in destekçilerinden olduğu ve OKExChain üzerinde yaratılan GameFi ve SocialFi konseptlerini bir araya getiren metaverse yıldız savaşları oyunu Celestial’ı oynamak için gerekli uzay araçları NFT açık artırması OKEx DeFi Hub içerisinde yer alan Marketplace’te büyük ilgi gördü.

OKEx spot piyasasında NFT, GameFi, Meme gibi birçok popüler kategoriyi kullanıcılarına kolaylık sağlamak için ayırmıştır. AXS, MANA gibi NFT ve GameFi projelerinin kripto paralarını OKEx’te kolayca ve güvenle alabilir ve satabilirsiniz.

Blockchain oyunlarıyla ilgili detaylı bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

İşte bu durum, yani NFT’lerin hayatımıza girmesiyle metaverse blockchain ile birleşerek daha “gerçek”, daha “güvenilir” bir hal alıyor. Araziler, hayvanlar, uzay gemileri, savaş baltaları veya evler ya da iş yerleri gibi bir çok şey blockchain ve merkezi olmayan uygulamalar ile inşa edilerek bu sanal evrenlerin içerisinde kurulan pazar yerlerinde, kullanıcılara değişmez bir mülkiyet hakkı ile alışveriş yapabilme olanağı veriyor.

Tabi ki bu heyecan verici gelişme dünyada birçok kurumsal şirketin de dikkatini bu sanal evrenlere kaydırmasına etken. 

Örneğin: Microsoft, Google, Samsung, Sony gibi büyük şirketlerin metaverse ile ilgili fikir alışverişi yapacakları bir oluşum kurdu ve oluşum metaverse’ün gelişimi için çalışacak. 

En son Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg metaverse’ün geleceği olduğunu ve şirketler grubunun bu yönde çalışmalar yaptığını açıkladı. Aynı zamanda Facebook’un kendi kripto ve blockchain projeleri üzerine çalıştığı da sıklıkla haberlerde yer alıyor. 

Teknolojinin bizi götürdüğü bu sanal yaşam alanlarının ileride hayatlarımıza daha fazla gireceği kesin. Şimdiden ünlü isimlerin konserleri, büyük moda markalarının defilerlerin bu evrenlerde yapılmaya başlandı bile. 

Fakat geleceği nasıl olacak? Muhtemelen herkesin merak ettiği soru bu. Blockchain, metaverse ile birleşerek büyük bir adım attı. Fakat henüz tam anlamıyla olgunlaşmış bir endüstri değil. Blockchain ve büyümesine destek olduğu tüm endüstrilerin ivmesinin şiddetli olduğuna uzun yıllardır tanık oluyoruz. Oyun endüstrisinin gösterdiği gelişimi de dikkate aldığımızda metaverse’ün ileride büyük bir potansiyeli olacağını tahmin etmek sürpriz olmaz. 

OKEx Hakkında:

Dünya lideri bir kripto para spot ve türev borsası olan OKEx, küresel kripto yatırımcılarının, madencilerin ve kurumsal yatırımcıların kripto varlıklarını yönetmek, yatırım fırsatlarını geliştirmek ve risklerden korunmak için en çeşitli pazarı sunuyor.

OKEx Türkiye’yi TwitterTelegramInstagram ve Facebook’tan takip edebilirsiniz.

OKEx, dünya lideri kripto para spot ve türev borsasına kayıt olmak için tıklayın.

Herhangi bir sorunuz olduğunuzda, daha fazla bilgi için Telegram üzerinden @OKExTRDestek ile iletişime geçebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu materyal, yatırım kararlarının alınmasında temel alınmamalı ve yatırım işlemleri için bir tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Dijital varlıklar ticareti önemli risk içerir ve yatırdığınız sermayenin kaybına neden olabilir. İlgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olmalı ve eğer gerekirse bağımsız finansal tavsiye almalısınız.

Önerilenler

baslangic-egitimi

%d blogcu bunu beğendi: